Home
Explore, enjoy and protect the planet

2012 Political Endorsements

For endorsement details, click the name of the candidate or ballot measure.
National Position Name
All WA districts U.S. President Barack Obama
All WA districts U.S. Senator Maria Cantwell
WA - C01 U.S. Representative Suzan DelBene
WA - C02 U.S. Representative Rick Larsen
WA - C06 U.S. Representative Derek Kilmer
WA - C09 U.S. Representative Adam Smith
WA - C10 U.S. Representative Denny Heck
State Position Name
All districts Attorney General Bob Ferguson
All districts Public Lands Commission Peter Goldmark
All districts Secretary of State Kathleen Drew
All districts State Appeals Court #2 Thomas Bjorgen
WA - 01 State Representative #1 Derek Stanford
WA - 01 State Representative #1 Roger Goodman
WA - 01 State Representative #2 Luis Moscoso
WA - 01 State Senator Rosemary McAuliffe
WA - 02 State Representative #1 Dennis Dellwo
WA - 03 State Representative #2 Timm Ormsby
WA - 03 State Senator Andy Billig
WA - 10 State Representative #2 Tom Riggs
WA - 11 State Representative #1 Zack Hudgins
WA - 11 State Senator Bob Hasegawa
WA - 17 State Representative #1 Monica Stonier
WA - 17 State Senator Tim Probst
WA - 21 State Representative #1 Mary Helen Roberts
WA - 21 State Representative #2 Marko Liias
WA - 22 State Representative #1 Chris Rekydal
WA - 22 State Representative #2 Sam Hunt
WA - 22 State Senator Karen Fraser
WA - 23 State Representative #1 Sherry Appleton
WA - 23 State Senator Christine Rolfes
WA - 25 State Representative #1 Bill Hilton
WA - 25 State Representative #2 Dawn Morrell
WA - 26 State Representative #1 Karin Ashabraner
WA - 26 State Representative #2 Larry Seaquist
WA - 27 State Representative #1 Laurie Jinkins
WA - 27 State Representative #2 Jake Fey
WA - 27 State Senator Jeannie Darneille
WA - 28 State Representative #1 Eric Choiniere
WA - 28 State Representative #2 Tami Green
WA - 29 State Representative #1 David Sawyer
WA - 29 State Representative #2 Steve Kirby
WA - 32 State Representative #1 Cindy Ryu
WA - 32 State Representative #2 Ruth Kagi
WA - 32 State Senator Maralyn Chase
WA - 33 State Representative #1 Tina Orwall
WA - 33 State Representative #2 Dave Upthegrove
WA - 34 State Representative #2 Joe Fitzgibbon
WA - 36 State Representative #1 Reuven Carlyle
WA - 36 State Representative #2 Noel Frame
WA - 37 State Representative #2 Eric Pettigrew
WA - 38 State Representative #1 John McCoy
WA - 38 State Representative #2 Mike Sells
WA - 40 State Representative #1 Kris Lytton
WA - 40 State Senator Kevin Ranker
WA - 41 State Representative #1 Marcie Maxwell
WA - 41 State Representative #2 Judy Clibborn
WA - 42 State Representative #1 Natalie McClendon
WA - 42 State Representative #2 Matt Krogh
WA - 43 State Representative #1 Jamie Pedersen
WA - 43 State Representative #2 Frank Chopp
WA - 44 State Representative #1 Hans Dunshee
WA - 44 State Representative #2 Mary McNaughton
WA - 46 State Representative #1 Gerry Pollet
WA - 46 State Representative #2 Jessyn Farrell
WA - 46 State Senator David Frockt
WA - 47 State Representative #1 Bud Sizemore
WA - 47 State Representative #2 Pat Sullivan
WA - 48 State Representative #1 Ross Hunter
WA - 49 State Representative #1 Sharon Wylie
WA - 49 State Representative #2 Jim Moeller
County Position Name
Clark County Commission #1 Joe Tanner
Clark County PUD Commission #1 Jim Malinowski
Pierce County Council #4 Connie Ladenburg
Pierce County Council #6 Ann Dasch
Pierce County Executive Pat McCarthy
Snohomish County PUD Commission #2 Eric Teegarden
Spokane County Commission #1 John Roskelley